Nafaka Nedir? Nasıl Hesaplanır?

29 Sep, 2022

Nafaka Nedir, Nasıl Hesaplanır?

nafaka nedir - nafaka nasıl hesaplanır

Nafaka borcu aile hukukundan doğan bir borçtur. Maddi olarak zorluğa düşecek olan kimselere mahkeme kararıyla bağlanan aylık para olup hukuk sistemimizde nafakayı 3 temel başlıkta ele almak olanaklıdır. İlki Türk Medeni Kanunu uyarınca eşlerden birisine eş sıfatıyla verilecek olan nafakalardır ve tedbir nafakası ve yoksulluk nafakası olarak ikiye ayrılır.

İkinci olarak Türk Medeni Kanun hükümlerine göre koşullar oluştuğunda çocuklar yararına tedbir, iştirak, yardım nafakasına hükmedilmektedir.

Bunların dışında aile olmanın gereği olarak yardım nafakası da kanunda düzenlenmiştir. Türk Medeni Kanunu 364. madde hükmü uyarınca, “Herkes, yardım etmediği takdirde yoksulluğa düşecek olan üstsoyu ve altsoyu ile kardeşlerine nafaka vermekle yükümlüdür. Kardeşlerin nafaka yükümlülükleri, refah içinde bulunmalarına bağlıdır.”

Nafaka boşanma davası içinde bir talep olarak ileri sürülebileceği gibi ayrı açılacak bir nafaka davasıyla da istenebilir ya da ayrı açılacak bir nafaka davası ile mevcut olan bir nafakanın artırımı istenebilecektir.

Ankara boşanma avukatı, Avukat Eray Karınca önderliğinde, Karınca Avukatlık aile ve boşanma davaları ile ilgili avukatlık hizmeti, hukuki destek ve danışmanlık vermektedir. Karınca Avukatlık bünyesinde boşanma ve aile hukuku davaları deneyimli avukatlar eşliğinde görülmektedir. Avukatlarımız sayfasından çalışma arkadaşlarımızı inceleyebilirsiniz.

Karınca Avukatlık uzman avukat kadrosu ile Ankara boşanma avukatı olarak faaliyet gösterdiği gibi başta İstanbul ve İzmir olmak üzere tüm Türkiye genelinde aile hukuk alanında, boşanma ve mal paylaşımı davalarında boşanma avukatı olarak süreci baştan sona titizlikle yürütmekte ve müvekkillerinin haklarını bu bilinçle korumaktadır.

Danışmanlık ve destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Literatürdeki tanımına göre nafaka, kişinin geçinmesi için gerekli ve karşı tarafın malî gücüne uygun bir yardım isteminden ibarettir. Bu nedenle nafaka davalarında ve boşanma davalarındaki nafaka takdirinde en önemli etken tarafların sosyal ve ekonomik durumlarıdır. Gerek boşanma davalarında gerekse nafaka davalarında nafaka belirlenirken mahkeme tarafların ekonomik ve sosyal durumlarını ayrıntılı olarak araştırır. Tarafların ekonomik sosyal durumunun saptanması için taraflar adına ilgili yerlere müzekkere yazılarak kayıtlı taşınmaz, araç bilgisi ile banka ve SGK kayıtlarının araştırılması istenir. Gelen yazı cevapları değerlendirilerek tarafların maddi durumunun analizi yapılır. Aylık kazanç, banka hesapları, gayrimenkul, taşınır varlıkları gibi değerler ekonomik durum tespitinde önemli etkenlerdir.

nafaka miktarı hesaplama

Tüm bu araştırmalardan sonra tarafların net gelir durumları gözetilerek nafaka miktarının tespiti yapılacaktır. Belirli bir nafaka miktarı yoktur. Bu sebeple davanın konunun uzmanı olan yani nafaka ve boşanma davalarında deneyimli ve birikim sahibi avukatlar tarafından açılıp yürütülmesi önemlidir. Nafaka dava dilekçesinin içeriği çok önemli olduğu gibi yargılamanın da uzman avukatlar aracılığıyla takibi alınacak nafaka miktarının düşük veya yüksek olmasında etkilidir. Çünkü her somut olayın ve tarafların ekonomik şartlarına göre hükmedilecek nafaka miktarı değişecektir. Bu miktarı belirlemede aile mahkemesi hakiminin takdir yetkisi vardır. Bu kapsamda kanunda belirtilen açıkça net bir miktar yoktur. Aile mahkemesi hakimi tarafların ekonomik durumlarını gösteren belgeleri, celbi istenen delilleri, ilgili yazı cevaplarını inceleyerek ve karşı tarafın ödeme gücü gözetilerek nafaka miktarını belirler.

Nafaka talep edilen kişinin aylık kazancı, üzerine kayıtlı mal varlıkları, banka hesapları incelenerek nafaka hesaplaması yapılır. Kişinin asgari ücretle çalışan biri olması veya o sırada işsiz olması nafakaya hükmedilemeyeceği anlamına gelmez.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Ankara’daki boşanma avukatlarından da müvekkillerinin sorunlarına en uygun hukuki çözümleri bulup gerekirse yasalardaki olanakları zorlayarak aile mahkemesi hakiminden talep etmeleri beklenir. Nitekim Ankara’da boşanma avukatı olarak faaliyet gösteren Karınca Avukatlık, uzun yıllara dayanan birikimini kullanarak uzman, nitelikli, çalışkan, enerjik, donanımlı avukat kadrosu ile iş sahiplerinin gereksinimlerini anlayıp, onları aydınlatarak, boşanma davası sürecinde sırasında çıkabilecek tüm sorunlarda mağduriyet yaşamamaları için mahkemelerden gerekli taleplerde bulunarak hukuksal süreci titizlikle yürütür.

nafaka davası

Özcesi, Kanunda açıkça hükmedilmesi emredilen bir nafaka miktarı olmayıp aile mahkemesi hakiminin takdir yetkisinde tarafların ekonomik ve sosyal durum kriterleri gözetilerek uygun nafaka miktarı belirlenecektir.

 

Boşanma davası ile ilgili bilgi ve destek almak için;
Buraya tıklayarak 0312 451 1723  bize ulaşın.

Ankara boşanma avukatı arayışınızla ilgili karar vermeden önce, Basında Biz Sayfamız üzerinden kurucu avukatımız, Eray Karınca'nın HaberTürk, NTV, Hürriyet, Milliyet, Evrensel gibi televizyon ve gazetelerde yer alan demeçlerine bakmanızı ve sizin için en doğru kararını vermenizi tavsiye ederiz.

Karar vermeden önce şimdi arayın, 0312 451 1723.

Karınca Avukatlık uzman avukat kadrosu ile Ankara boşanma avukatı olarak faaliyet gösterdiği gibi başta İstanbul ve İzmir olmak üzere tüm Türkiye genelinde aile hukuk alanında, nafaka, boşanma ve mal paylaşımı davalarında boşanma avukatı olarak süreci baştan sona titizlikle yürütmekte ve müvekkillerinin haklarını bu bilinçle korumaktadır.

 

 

Boşanma avukatı ile ilgili diğer makalelelerimiz:

Emekli Hakim, Avukat Eray Karınca bugüne kadar gerek Aile Mahkemelerinde yaptığı hakimlik döneminde gerek hakimlikten emekli olduktan sonraki avukatlık döneminde birçok boşanma davasının sürecini başarılı ile yönetmiş, NTV, HaberTürk, TGRT gibi birçok televizyon kanalında ve Hürriyet, Milliyet, Evrensel gibi birçok gazetelere demeç vermiş, başarılı kararları ile haber yapılmış deneyimli boşanma avukatıdır.

Siz de boşanma avukatı arayışınız ilgili karar sürecinde, çalışmalarımıza göz atarak sizin için doğru kararı verebilirsiniz.

Ankara boşanma avukatı için arayın, 0312 451 1723.