Siirt, 1960 doğumluyum. Denizli’liyim ama ailem İzmir’de yaşamakta. Babam öğretmen, annem ev kadını. İlk okulu Denizli ve İzmir’de ailemin yanında okudum. Aydın, Ortaklar Öğretmen Lisesi’nde yatılıydım. Ankara Hukuk Fakültesi’ni bitirdim. Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü, Kamu Yönetimi Uzmanlık programını tamamladım.

 

1985 yılında, Şanlıurfa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargıçlığa başladım. Sırasıyla İdil, Araç, Gökçebey ve İncirliova ilçelerinde ağırlıklı olarak ceza hakimliği yaptım. 1998 yılından beri ise Ankara’da Ticaret, Asliye Hukuk Mahkemeleriyle, en son 8. Aile Mahkemesi’nde çalıştıktan sonra, 10 Mart 2011’de emekliye ayrıldım. Halen serbest avukatlık yapıyorum.

 

En büyük zenginliğim, eşim Berrin Karınca ile çocuklarımız Mürüvvet Göksu ve Kerim Doruk

 

KARARLARIM VE AKADEMİK ÇALIŞMALARIM NEDENİYLE,

 

a. Yargıda kadının insan haklarının Uluslar arası standartlarda gerçekleştirilmesine yaptığım katkılar için, Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) tarafından 15 Eylül 2010 tarihinde teşekkürle ödüllendirildim ve bir çok kararım gazetelerde övgüyle yer aldı.

 

b. Milliyet Gazetesi 2009 yılı Örsan Öymen anısına düzenlenen Yılın İnceleme Ödülü’nü, Kadının Eş Şiddetinden Korunması, Kavramlar, Sorunlar ve Çözüm Önerileribaşlıklı çalışmamla kazandım.

 

c. Cumhuriyet Gazetesi’nin kurucusu Yunus Nadi adına geleneksel olarak düzenlediği yarışmada, 2011 yılı sosyal bilimler araştırma ödülünü, Kız Doğursun Anneler, adlı çalışmamla kazandım.

 

BU ALANDAKİ KİTAPLARIM:,

 

1. Kadına yönelik Aile İçi Şiddetle İlgili Ulusal Ve Uluslar arası Yasal Düzenlemeler(Aralık 2008) Başbakanlık Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü Yayını.)

2. Kadına Yönelik Aile İçi Şiddete İlişkin Hukuksal Durum ve Uygulama Örmekleri(Aralık 2008) Başbakanlık KSGM Yayını.)

3. Sorularla Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet (Haziran 2010)  Türkiye Barolar Birliği Yayını. (Yeni baskısı Ankara Barosu tarafından, Kasım 2011 de yapıldı.)

4. Kız Doğursun Analar (Ekim 2001)Bilgi Yayınevi)

HUKUK ALANINDAKİ DİĞER KİTAP VE ÖDÜLLERİM

5. Şanlıurfa’dan Örneklerle Kan Davaları adlı araştırmam, 1986 yılında Türk Sosyal Bilimler Derneği’nce düzenlenen yarışmada ödüllendirildi. ( Av. Dr. Faruk Erem Armağanı, Türkiye Barolar Birliği Yayını, Ankara 1999)

6. Dernek Hak ve Özgürlüğü, (Adil Yayınevi, Ankara, 1997)

YETİŞKİN EDEBİYATI ALANINDAKİ ÖDÜL VE KİTAPLARIM:

7. Çökelez, Çankaya Belediyesi ile Damar Edebiyat  Dergisi’nin düzenlediği yarışmada birincilik ödülünü aldı (Çankaya Belediyesi Yayınları, Ankara, 1997).

8. Bir Top Sarı Işık (Ankara, 1998) adlı kitabım, Halkevleri’nce ödüllendirilip yayınlandı.

9. Erken Açan Papatyalar (Ankara, 2002) Bilgi Yayınevi tarafından basıldı.

ÇOCUK EDEBİYATI ALANINDAKİ ÖDÜL VE KİTAPLARIM:

10. Hayvanat Bahçesi’nde Bir Gün (İstanbul, 1997) Bu Yayınevi tarafından ödüllendirilip basıldı. (Çocuk Öyküsü)

11. Denizkızı İstanbul, 1997)  Bu Yayınevi.

12. Perilerin Dansı (2007) Bilgi Yayınevi.

13. Keçi Adası (Ankara, 2005) adlı çocuk romanım Tudem Yayınevi.

14. İki Çılgın Otomobil (Şubat 2008) Bilgi Yayınevi tarafından yayınlandı.

 

Zonguldak, Gökçebey hâkimliğim sırasında, yerel Gökçebey Gazetesi’nde ve Uğraş Edebiyat Dergisi’yle ulusal çaptaki Adam Öykü vb. dergilerde yazı ve öykülerim yayınlandı. Aydın İncirliova’da görev yaparken arkadaşlarımla birlikte Aydınca adlı edebiyat dergisini 18 sayı çıkardık. Gazete ve dergilerde yazılarım yayınlanmakta.

 

Eray Karınca