Emekli hakim olarak, avukat gözüyle hakimlik mesleğini konuşacağız. Bu kez Marmara Üniversitesinin konuğuyum.

29 Sep, 2022

 HAKİMLİK MESLEĞİNE İLİŞKİN OLARAK KONUŞACAĞIMIZ ANA BAŞLIKLAR:

 1. Mezun olup hakim olmaya karar verdiğinizde hangi aşamalardan geçtiniz? Bu süreç içerisinde sizi en çok zorlayan şey ne oldu?
 2. Mesleğe başlamadan önce yapılan stajı yeterli buluyor musunuz? Staj süresinde dikkat etmemiz gereken şeyler nelerdir?
 3. Kadına şiddetin günümüzde geldiği noktada neler yapılabileceğini düşünüyorsunuz? Hakim/savcı/avukatlara bu noktada nasıl bir rol biçiyorsunuz?
 4. Ağır ceza, ticaret, asliye hukuk ve aile hukuk gibi çeşitli mahkemelerde görev yapmışsınız. Bu çeşitlilik sizi zorlamadı mı? Faydasını gördünüz mü?
 5. Ailenin korunması ve kadına yönelik şiddetin önlenmesine dair kanunun çıkarılmasında etkili olan isimlerden birisiniz. Sizce bu yasa kadına şiddeti önlemek için yeterli mi? İstanbul sözleşmesinden çıkılmasını nasıl yorumluyorsunuz?
 6. Ceza davalarında yargı sürecinin son derece çekişmeli ve karar sürecinin oldukça zor olduğu durumlarda nasıl sonuca ulaşıyorsunuz verdiğiniz bir karardan pişmanlık duyduğunuz oldu mu?
 7. Aile mahkemesinde hakimlik yaptığınız dönemde kadına şiddetin önlenmesine dair verdiğiniz emsal kararlarla biliniyorsunuz. Bu süreçte insanlardan nasıl geri dönüşler aldınız? Olumsuz reaksiyon gösterenler oldu mu?
 8. Önünüze gelen bir davada kararsız kaldığınız oldu mu? Eğer olduysa nasıl bir yol izlediniz? 9) Hakimlik teminatı ile ilgili neler söyleyebilirsiniz hakimlik teminatını yeterli buluyor musunuz?
 9. Emekli bir hakim, aktif bir avukat olarak kamuda ve yargıda şeffaflık hususunda Türkiye’nin yıllar içindeki gelişimini nasıl yorumluyorsunuz?
   
 10. hukuk-zirvesi